| 2000 lm anti-vandal emergency bulkhead for residential use This product features a dual cable entry to allow electrical connection from below or from the side. Re-pluggable terminal block. Series connection possible up to 91 bulkheads. Ultra resistant: Anti-tear, anti-vandal, UV-resistant, IP65 and IK10. Built-in 3-hour LiFePO4 battery. Box contents: 1 DomeLED Detector ADVANCE 2 with 1 anti-vandal screwdriver head, 2 connection terminal blocks, 4 torx screws, 3 mounting screws, 3 wall plugs, 3 mounting seals, 2 cable ties and 4 cable tie screws. Key features: - Anti-tear housing - Universal diameter: 300 mm - IP65 / IK10 - Long lifespan - Adjustable motion detector |
| 2000 lm anti-vandal emergency bulkhead for residential use This product features a dual cable entry to allow electrical connection from below or from the side. Re-pluggable terminal block. Series connection possible up to 91 bulkheads. Ultra resistant: Anti-tear, anti-vandal, UV-resistant, IP65 and IK10. Built-in 3-hour LiFePO4 battery. Box contents: 1 DomeLED Detector ADVANCE 2 with 1 anti-vandal screwdriver head, 2 connection terminal blocks, 4 torx screws, 3 mounting screws, 3 wall plugs, 3 mounting seals, 2 cable ties and 4 cable tie screws. Key features: - Anti-tear housing - Universal diameter: 300 mm - IP65 / IK10 - Long lifespan - Adjustable motion detector |
| Lifetime | 90,000 h |
|---|---|
| Brand | CLAREO |
| Range | ADVANCE |
| Product family | Bulkhead lights |
| Installation environment | Residential, Commercial |
|---|---|
| Quick installation | YES |
| Repairable | YES |
| Warranty | 5 years |
| Voltage | 220-240 V AC |
|---|---|
| Power | 18 W |
| Electrical class | Class II |
| Facteur de puissance > | 0,9 |
|---|---|
| Taux de distorsion harmonique < | 20 % |
| Power range | 0-25 W |
| EU energy class 2019/2015 | E |
| Technology | LED |
|---|---|
| Lumens output | 2000 lm |
| Energy savings | - 20 % |
| Lumens efficiency | 110 lm/W |
| Lifetime LXBY | L80B10 |
| Diffuser | Opale |
|---|---|
| Photobiological risk | GR0 - No risk |
| IRC > | 80 |
| UGR < | 25 |
| Lumens range | 2000-2999 lm |
| Diameter | 300 mm |
|---|---|
| Height | 85 mm |
| Net weight | 0.6 kg |
| Materials | Polycarbonate |
| Waterproof | YES |
| IP | IP65 |
| IK | IK10 |
|---|---|
| Product color | White |
| Diameter range | 251-300 mm |
| Working temperature | -20 °C to 40 °C |
| Detailed color | White |
| Installation mode | Surface-mounted, Wall light |
| Type | SMD 2835 |
| Standards | CE, RoHS |
|---|

