CLAREO
This circular and extra-thin recessed LED ceiling light offers your interior sumptuous lighting.
Power : 18 W
Lifespan : 20,000 h
Color : White
Common installation locations : commercial, cafés, hotels, restaurants...
Dimmable : No
This circular and extra-thin recessed LED ceiling light offers your interior sumptuous lighting.
Power : 18 W
Lifespan : 20,000 h
Color : White
Common installation locations : commercial, cafés, hotels, restaurants...
Dimmable : No
| Lifetime | 20,000 h |
|---|---|
| Brand | V-TAC |
| Range | START |
| Product family | Downlights |
|---|---|
| Installation environment | Retail, Office, Residential |
| Warranty | 2 years |
| Power | 18 W |
|---|
| Power range | 0-25 W |
|---|---|
| EU energy class 2019/2015 | E |
| Technology | LED |
|---|---|
| Lumens output | 1980 lm |
| Energy savings | - 20 % |
| Lumens efficiency | 110 lm/W |
|---|---|
| IRC > | 80 |
| Lumens range | 1600-1999 lm |
| Diameter | 220.8 mm |
|---|---|
| Height | 28.9 mm |
| Length | 28.9 mm |
| Net weight | 0.2 kg |
| Materials | Plastic |
| Waterproof | No |
|---|---|
| IP | IP20 |
| Product color | White |
| Diameter range | 201-250 mm |
| Cut-out | 205 mm |
| Detailed color | White |
| Carbon footprint | 22.91 kgCO2eq |
|---|