EUR'OHM
5-year warranty and equipped with a Samsung chip: choose the reliability of this 8.5W E27 LED bulb from the V-TAC Pro brand!
Base: E27
Power: 8.5W
Installation locations: residential, commercial, decorative, living room / dining room, etc.
5-year warranty and equipped with a Samsung chip: choose the reliability of this 8.5W E27 LED bulb from the V-TAC Pro brand!
Base: E27
Power: 8.5W
Installation locations: residential, commercial, decorative, living room / dining room, etc.
| Lifetime | 20,000 h |
|---|---|
| Brand | V-TAC |
| Range | START |
| Product family | Sources |
|---|---|
| Installation environment | Accent lighting, Window display lighting, Residential |
| Warranty | 5 years |
| Voltage | 220-240 V AC |
|---|---|
| Power | 8.5 W |
| Power range | 0-25 W |
|---|---|
| EU energy class 2019/2015 | F |
| ON/OFF Cycles | 20,000 |
| Technology | LED |
|---|---|
| Lumens output | 806 lm |
| Energy savings | - 10% |
| Lumens efficiency | 90 lm/W |
|---|---|
| Beam Angle | 200 deg |
| IRC > | 80 |
| Lumens range | 800-1099 lm |
| Base | E27 |
|---|---|
| Bulb shape | Bulb |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 108 mm |
| Materials | Thermoplastic |
| Waterproof | No |
| IP | IP20 |
|---|---|
| Product color | White |
| Diameter range | 51-100 mm |
| Working temperature | -20 °C to 45 °C |
| Detailed color | White |
| Type | Samsung |
| Carbon footprint | 26.57 kgCO2eq |
|---|