CLAREO
Recessed aluminum profile 17x16 ADVANCE 2
This StripLED profile allows for the installation of LED strips in relief, creating a light line with reduced dimensions.
Length: 2 meters
Color choice: Anodized aluminum, White, Black
Available accessories:
Recessed aluminum profile 17x16 ADVANCE 2
This StripLED profile allows for the installation of LED strips in relief, creating a light line with reduced dimensions.
Length: 2 meters
Color choice: Anodized aluminum, White, Black
Available accessories:
| Brand | CLAREO |
|---|---|
| Range | ADVANCE |
| Product family | Accessories |
|---|---|
| Installation environment | Home, Architectural, Point of sale |
| Warranty | 2 years |
| Height | 16 mm |
|---|---|
| Standard length | 200 cm |
| Width | 17 mm |
| Length | 2 002 mm |
| Net weight | 0.2 kg |
|---|---|
| Materials | Aluminum |
| Waterproof | YES |
| IP | IP20 |
| Installation mode | Recessed |